Sprzedaż samochodu w Polsce. O tym musisz pamiętać!

Kwestia sprzedaży auta znacząco różni się od zwykłych transakcji. Nie załatwisz tego w takim sam sposób co w przypadku roweru. Wielu kierowców dziwi się zatem, gdy proces staje się zbyt skomplikowany. To dlatego, że nie znają obowiązujących przepisów ani dobrych praktyk z rynku wtórnego. W niniejszym artykule rzucimy trochę światła na ten temat. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić sprzedaż samochodu.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu

Znalezienie nowego właściciela pojazdu to niekiedy kwestia kilku dni. Dobre ogłoszenie sprzedaży samochodu w sieci na pewno cały proces ułatwia. Jednak oddanie kluczyków w zamian za pieniądze to zdecydowanie za mało. Właściciel auta – bez względu na jego rodzaj i stan techniczny – ma na barkach kilka ustawowych obowiązków. Kierowcy często o nich zapominają. Jedną z bardziej istotnych spraw jest zgłoszenie sprzedaży auta do Wydziału Komunikacji. To samo trzeba zrobić w firmie, która odpowiada za ubezpieczenie OC.

To ważne z tego względu, że po zbyciu pojazdu należy je wyrejestrować. Nowy właściciel musi zadbać o własne tablice i dowód rejestracyjny. Powinien też mieć własną polisę, aby ewentualna szkoda trafiła na jego konto. Sprzedający czasami o tym nie myślą, a potem towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza im cudze kolizje drogowe. Sprawa jednak może przybrać bardziej ponury obrót. Chodzi o spowodowanie wypadku z przypadkiem śmiertelnym. Dlatego właśnie należy zgłosić sprzedaż pojazdu – żeby ostatecznie doprowadzić do zmiany właściciela w Centralnej Ewidencji Pojazdów i odciąć się od nieswoich problemów. Jeśli Cię to interesuje, tu dowiesz się więcej.

Poprawna umowa kupna-sprzedaży pojazdu

Inną rzeczą jest wykonanie umowy. Zdarza się, że strony sporządzają dokument “na kolanie” i pomijają przy tym kilka ważnych czynników. Choć wzór umowy sprzedaży samochodu kupującemu jest do pobrania w sieci, nie wszystkie formularze są kompletne. Brakuje w nich na przykład oświadczenia, że nowy właściciel jest świadomy stanu technicznego pojazdu w dniu kupna. Dlaczego to tak istotna sprawa?

Wyobraź sobie sytuację, że po kilku dniach ten człowiek wraca do Ciebie z pretensjami. Teoretycznie wszystko zostało omówione, mimo to kupujący chce zwrotu pieniędzy. To problem, często prowadzi do poważnych kłótni. Z tego względu zapis o stanie technicznym auta w umowie ma tak duże znaczenie – chroni Twój interes.

Istotne jest także zawarcie małego protokołu, w którym wylicza się to, co nowy właściciel dostaje wraz z samochodem. Udana sprzedaż auta wiąże się bowiem z przekazaniem całej dokumentacji. Nie bez znaczenia jest także kopia kluczyków, dodatkowe wyposażenie, dowód zakupu samochodu w salonie… W tym protokole powinno znaleźć się wszystko, co trafia w ręce nowego posiadacza samochodu.

Sprzedaż samochodu a podatek

Każda sprzedaż samochodu oznacza dochód. Trzeba więc zgłosić zbycie pojazdu w urzędzie skarbowym i zapłacić stosowny podatek. To jedna z podstawowych czynności cywilnoprawnych. Ustawowy obowiązek zapłaty podatku opiera się na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Tam wskazana jest wartość transakcji. Podatek od sprzedaży auta 2023 wynosi 12%, jeśli zarabia się mniej niż 120 000 zł rocznie. Jeśli zarabiasz więcej, musisz oddać 32% dochodu. Masz na to 6 miesięcy.

Później nie pozostaje już nic innego, tylko kupno nowej maszyny dla siebie. To oczywiście oznacza proces rejestracji pojazdu od zera. Odnowione ubezpieczenie OC samochodu to również kwestia, której nie unikniesz. Bez obaw. Tanie OC na kolejne auto znajdziesz na stronie https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/.

Kliknij by ocenić
[Glosów: 1 Ocena: 5]